Strona główna portalu info wesele

WIRTUALNY ORGANIZATOR ŚLUBU

GALERIA ŚLUBNA

KOMIS ŚLUBNY| OFERTY FIRM | DOŁADOWANIE TELEFONÓW GSM DOWOLNĄ KWOTĄ

Witamy na portalu info-wesele.pl

Tutaj dowiesz się wszystkiego o organizacji wesela. Zachęcamy do wypróbowania naszego wirtualnego organizera, za pomocą którego można dopilnować wszystkiego i być pewnym, że o niczym się nie zapomni, oraz że wszystko będzie przygotowane tak dobrze, jak tylko to możliwe.

Małżeństwo osób tej samej płci

Małżeństwo osób tej samej płci

(inaczej małżeństwo homoseksualne), to określenie prawnie zarejestrowanego związku cywilnego, którego małżonkowie stanowią dwie osoby tej samej płci. Związek ten stanowi pełnoprawne małżeństwo cywilne (na równi z małżeństwem kobiety i mężczyzny) w krajach, w których dokonano jego legalizacji. Obecnie istnieje jedynie w prawodawstwie kilku krajów świata.

Kraje i regiony, w których zalegalizowano związki małżeńskie osób tej samej płci, znosząc ograniczenie przeciwności płci dla małżonków w zawarciu małżeństwa cywilnego, to obecnie: Holandia (2001), Belgia (2003), Hiszpania (2005), Kanada (2005), RPA (2006) oraz stan Massachusetts (2004) w USA. Dodatkowo małżeństwa te uznaje Izrael (2006), autonomia Aruby (2007), Antyli Holenderskich (2007) oraz stan Nowy Jork w USA (2007) (bez możliwości zawarcia takich małżeństw w kraju).

W innych krajach, w których nie zalegalizowano takich małżeństw, małżeństwa osób tej samej płci zawarte za granicą stają się formalnym związkiem partnerskim wewnątrz danego kraju lub też nie mają żadnej mocy prawnej w przypadku braku prawnych regulacji związków partnerskich.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej definiuje w artykule 18. małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. Bez zmiany Konstytucji RP nie ma możliwości wprowadzenia małżeństw osób tej samej płci. Niemniej w Konstytucji nie ma wzmianki o innych typach związków, tym samym nie zabrania wprowadzenia w prawie formalnych związków partnerskich.


poprzednia strona

Komentarze


lista komentarzy

  • Dziękuję za ten tekst. Brzmi bardzo ładnie i dla mnie ma on bardzo duże znaczenie

    Maro_Giami / 2010-08-22 13:09:47
  • Może coś takiego Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Ślubuję Ci szacunek każdej doby, dbałość o nienaruszanie Twojej godności jako człowieka i mężczyzny, oraz staranie, by otaczano szacunkiem naszą rodzinę. Ślubuję troszczyć się o Ciebie, otaczać opieką w każdy czas: w radości, smutku, zdrowiu i chorobie. Ślubuję Ci, iż dołożę wszelkich starań, by miłość nas łącząca rozkwitała na nowo każdego dnia. Tak brzmiały słowa przysięgi, jaką złożyli sobie panowie w Szczecinie gdzie odbył się pierwszy w Polsce humanistyczny \"ślub\" gejów. Mimo, że w świetle prawa nie jest oficjalnym aktem małżeńskim, dla ślubujących sobie panów miał wielką wartość symboliczną.

    Marek / 2010-08-22 11:31:34
  • Witam! Chciałbym się dowiedzieć, jak brzmiałby tekst przysięgi małżeńskiej w przypadku małżeństw tej samej płci (małżeństw homoseksualnych). Bardzo chciałbym to wiedzieć, ponieważ za kilka lat, jeżeli będzie to możliwe, chciałbym zalegalizować swój związek z moim partnerem (narzeczonym). Jeżeli ktoś wiedziałby, jak by brzmiał taki tekst przysięgi to bardzo bym prosił o treść tego tekstu.

    Maro_Giami / 2010-08-21 00:22:46
Napisz nowy komentarz

autor

email

treść

informuj mnie o odpowiedziach


kod

| KONTAKT| KOMIS| OFERTY| MAPA STRONY | REKLAMA

INFO-WESELE.pl Zapraszamy do czytania artykułów ,przeglądania ofert firm weselnych Restauracje, Catering, Ślub, Porady ślubne i weselne Portal Ślubny. Zobacz także wirtualny organizator wesel który pomoże wam zapanować nad organizacją wesela.